UEFA’nın verdiği gelirlerin yüzde 15’ine cezanın sebebi…

Beşiktaş’ın başını Loris Karius ve Victor Ruiz'e yapmadığı ödeme yaktı… Alman kaleci ile İspanyol stoper ödemelerini zamanında alamadığını iddia ederek sözleşmelerini tek taraflı olarak feshetmiş, siyah-beyazlıları FIFA’ya şikayet etmişti. FIFA, Karius’a ve Ruiz'e pandemi öncesine ait ödemelerini alamadığı gerekçesiyle haklı bulmuştu. Beşiktaş’ı öncelikle Karius’un ve Ruiz'in pandemi öncesine ait ödemelerinin tamamlanması emrini vermişti.

0
182

Beşiktaş’ın başını Loris Karius ve Victor Ruiz’e yapmadığı ödeme yaktı… Alman kaleci ile İspanyol stoper ödemelerini zamanında alamadığını iddia ederek sözleşmelerini tek taraflı olarak feshetmiş, siyah-beyazlıları FIFA’ya şikayet etmişti. FIFA, Karius’a ve Ruiz’e pandemi öncesine ait ödemelerini alamadığı gerekçesiyle haklı bulmuştu. Beşiktaş’ı öncelikle Karius’un ve Ruiz’in pandemi öncesine ait ödemelerinin tamamlanması emrini vermişti.

Beşiktaş kendisine tanınan 30 Eylül 2020 tarihine kadar Karius ve Ruiz‘in ödemesini tamamlamadığı için FIFA, pandemi dönemiyle ilgili ikinci bölümle ilgili de karar verdi. Beşiktaş’ı alman kaleci için 1,25 milyon Avro, Ruiz içinse 2,5 milyon Avro civarı ödemeye mahkum etti.

UEFA, FIFA’nın kendisine gönderdiği dosyaları incelemesini tamamladı. Karius’a ve Ruiz’e yapılan eksik ödeme yüzünden UEFA gelirlerinin yüzde 15’ine el koyma kararını aldı.

Beşiktaş, Karius’a ve Ruiz’e ödemeleri tamamladığına dair belgeyi UEFA’ya sunarsa dava düşecek. Yüzde 15 geri alınacak. Ancak Beşiktaş bu ödemeyi yapmadı.

Bu yüzden cezanın gelmesi bekleniyordu. Ancak siyah-beyazlı yöneticilere göre şu anda FIFA’nın bir üst mahkemesinde olan Ruiz ve Karius’un davası, kendileri lehine sonuçlanağını düşünüyor. Bu yüzden Ruiz ve Karius’a sadece pandemi öncesine ait ödemeler yapılacak. O ödemenin tamamlanmasından sonra belgeler, UEFA’ya gidecek.

Beşiktaş’ın açıklaması şu şekilde:

Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen açıklama şöyle:

“UEFA CFCB Adjudicatory Chamber (UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu – Yargı Komisyonu) tarafından Şirketimize tebliğ edilen karara göre; Şirketimizin UEFA Financial Fair Play Regülasyonunun vadesi geçmiş borçlara ilişkin hükümlerini ilgili süreler içinde yerine getirmediği, bu sebeple de 2021/2022 UEFA gelirlerimizin 15%’ine el konulacağını, ancak 30.09.2020 itibariyle tespit edilmiş olan vadesi geçmiş borçlarımızı 30.06.2021 tarihine kadar ortadan kaldırdığımız durumda ilgili yaptırımın uygulanmayacağı bildirilmiştir.

Anılan borçların, kararda ifade edildiği gibi vadesi geçmiş borç olmadığı yönündeki iddiamız ile ilgili hukuki süreç devam etmektedir.

Buna ek olarak, kararda da belirtildiği üzere, karar henüz kesinleşmemiş olup CAS’a gitme hakkımız bulunmaktadır. Konuya ilişkin değerlendirmelerimiz sürmektedir.”

Twitter ve Facebook‘ta takipçimiz olun ve günün en önemli haberlerini takip edin.

Dünya Kupası elemelerinde Vida kazanamadı

Derbi öncesinde Vida ve Ghezzal arasında yaşanan ilginç diyalog!

 

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz