UEFA davaları Beşiktaş’a 50 milyon liralık maliyet getirebilir!

Beşiktaş, UEFA'dan gelen Avrupa gelirlerinin % 15'ine stopaj uygulama cezasına karşı yaptığı değerlendirmede şok bir gerçekle karşı karşıya kaldı. 

0
174

Beşiktaş, UEFA’dan gelen Avrupa gelirlerinin % 15’ine stopaj uygulama cezasına karşı yaptığı değerlendirmede şok bir gerçekle karşı karşıya kaldı.

Ahmet Nur Çebi yönetimi İsviçre’den bir hukuk bürosuyla ve konunun uzmanı bir Türk avukat ile temas kurarak danışmanlık aldı. Çünkü Beşiktaş FIFA’da Karius dışında Victor Ruiz davasını kaybeti. Aynı şekilde Rebocho, Enzo Roco ve Abou Diaby’nin davaları da görülüyor.

İsviçreli hukuk bürosu hazırladığı ön raporda Beşiktaş’ı, “FIFA Tahkim Kurulu’nda devam eden dava ile ilgili olarak Beşiktaş, Karius’a 1 milyon 234 bin Avro ödeme yaparsa UEFA’nın verdiği yüzde 15’lik cezayı kaldırır. Ancak bu Karius’un haklılığının kabul edilmesi anlamına gelir. Bu da Tahkim Kurulu’nun Beşiktaş lehine karar almasını engeller. Aynı şekilde Tahkim Kurulu’nda devam eden Ruiz davasıyla ilgili Beşiktaş’ı zor durumda bırakır. FIFA’da görülen Rebocho, Roco ve Diaby davalarında da Beşiktaş’ı haksız duruma düşürür” şeklinde uyardı.

Beşiktaş’ın davasını inceleyen Türk avukat ise “Karius’a 1 milyon 234 bin Avro ödenirse, Victor Ruiz, Rebocho, Mohammed Elneny, Roco ve Diay davalarını da kaybetmeye göz önüne alır. Bu da tahmini 50 milyon liralık (5 milyon Avroluk) ekstra bir maliyet anlamına gelir” dedi.

Beşiktaş yönetimi FIFA ve CAS süreci bitene kadar Karius dahil, Ruiz, Rebocho, Mohammed Elneny, Roco ve Diaby’nin ödemelerini yapmayacak. FIFA’nın verdiği, “pandemi dönemi borçlar için yardım…” sözünü FIFA sürecinde gündeme getirecek. Kendilerine güvenildiği için ödemelerin yapılmadığını iletecek. Futbolcuların hakketmedikleri rakamları tahsil etmeye çalıştıkları üzerinde durulacak. Sadece pandemi öncesi ödemeleri tamamlayarak süreci tamamlamak için CAS’a kadar gidecek. Ancak burada da FIFA’nın kabul etmemesi durumu var. Bu durumda davalar sonunda Beşiktaş bugünün koşullarında en az 50 milyon lira kaybedecek. Davaların sonuçlandığı günlerde ise bu rakam daha da yukarılara çıkarak Beşiktaş’a ekstra maliyetler çıkacak.

Twitter ve Facebook‘ta takipçimiz olun ve günün en önemli haberlerini takip edin.

Larin ve Ghezzal milli takımlarında da coştu!

Salih Özcan’da Beşiktaş’a rakip çıktı!

 

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz